2018 Augusztus 15, szerda
Irány… Baradla barlang, Aggtelek
A mai nap témája a barlangok. Erre a napra 3 barlangtúrát terveztem otthon: az aggteleki bejárattól indulót, a Vörös tó-i középtúrát és a jósvafői rövidtúrát, de itt a vendéglátó bácsi tájékoztatott, hogy a jósvafői rövid túra része a Vörös tó-i középtúrának.
Reggel 9.30-kor már ott voltunk Aggteleken, megvettük a jegyeket (fotózásra külön nem kell fizetni, viszont állvánnyal nem engedélyezik a fotózást), kipréseltük az emlékérmét és vártuk, hogy 10 órakor elinduljon a vezetett 1 km-es, 1 órás barlangtúra, ami a sziklafal tövében levő természetes barlangbejárattól indult. A barlangban télen nyáron 10 fok van. Az első terem a Csontvázterem, onnan kapta a nevét, hogy ebben a teremben kapták a régészek a legtöbb csontmaradványt. A következő a Teknősbéka terem, itt egy laposhátú teknősbéka alaku cseppkőképződményt lehet látni, a falon még szárnyát kitáró sast, falra akasztott fácánt, szószéket, valamint egy anyósnyelvnek nevezett cseppkőképződmény is megfigyelhető. Ezt követi a Róka terem. A túra az Acheron vízfolyást követi, itt szép látványt nyújt a víztükörben megkétszereződött sziklafal. Ezután egy tágas terem következik, a Hangversenyterem, aminek az akusztikáját meg is hallgathattuk, valamint végignéztünk egy fényjátékot is ami a háttérben levő állócseppköveket (sztalagmitok) világította meg a zene dallamára. Innen átsétáltunk a Fekete terembe, ahol az ősember élte mindennapjait, itt tüzelt, a füst pedig bekormozta a cseppköveket (innen van a terem neve). Ebbe a terembe nyílik a barlang másik természetes bejárata, ha nagy a vízszint a barlangban, akkor innen indul a túra, kihagyva az eddig látottakat. Egy mesterséges átjárón jutottunk a Tigris terembe, ami a falon látható narancsos-vöröses csíkos tigris alakú cseppkő bekérgeződéséről kapta a nevét. Ebben a teremben még több cseppkőoszlop (sztalagnát) található.
Ezután az Oszlopok csarnoka következik, ahol 13 egymás melletti oszlopot az aradi vértanukról neveztek el, de itt láthatjuk az egri minaretet, egy eldőlt oszlop pedig Petőfi koporsója elnevezést kapta, hogy néhányat említsek. Túránkat a Csipke teremmel zárjuk, majd egy mesterséges kijáraton jutunk a felszínre 11 óra 10 perckor. Egy kis nézelődés után átmenntünk a Vörös tó-i barlangbejárathoz, mert 12 órakor indult a túra (épp időben érkeztünk, mert az eső is kezdett esni). A Vörös tó-i középtúra 2.3 km és kb. 100 perc alatt lehet végigjárni, természetesen túravezetővel. Ez a túra a Baradla barlang leghosszabb kivilágított szakasza, a Vörös tóval szomszédos töbör oldalában kialakított mesterséges bejáratnál kezdődik és a jósvafői bejáratnál (kijáratnál) ér véget.
De kezdjük az elején, egy kis lépcsőzéssel kezdtük a túrát, sajnos én nem gondoltam, hogy ilyen sok lesz és jó lett volna megszámólni, már csak azért is, hogy megtudjam a valós számot, ugyanis a túravezető 272 lépcsőt emlegetett, míg én utólag egy könyvben 248 lépcsőfokot olvastam (ha valaki tudja a pontos számot, nyugodtam megírhatja kommentben). Kibetonozott játdán megyünk végig, a túra 2/3 részét a Styx patak medre mellett tesszük meg. Itt nem tudok mindent felsorolni, hisz szebbnél szebb cseppkőképződményeket figyelhetünk meg. Ami mégis megemlítenék az a Csillagvizsgáló elnevezésű cseppkőkolosszus ami a Baradla barlang legnagyobb méretű cseppkőóriása, 18-20 m magas (azért nem írok konkrét adatot, mert hallottam 18 m-t is, olvastam 19 m-t is, de egy másik leírásban 20 m-t említenek). A tetején egy karfiol formájú cseppkőképződmény látható.
Sétánk során léthatunk Sárkányfejet, Gőzmozdonyt, majd megérkezünk az Óriások termébe, ami az ország legnagyobb barlangcsarnoka (100 m hosszú), itt fényjátékkal kísért zenehallgatás következett (itt ér véget a jósvafői rövidtúra, ha a jósvafői bejárattól indulunk, amiről az elején írtam). Innen már elég gyorsan haladtunk a kijárat felé hisz a túravezető többször nem áll meg tájékoztatót tartani. Úgy 13 óra 30 perc körül értrünk ki a felszínre, itt busszal vittek volna vissza a Vörös tó-i bejárathoz, ahol az autót hagytuk, de mivel az eső már nem esett, úgy döntöttünk, hogy gyalog megyünk majd vissza, de először megebédelünk a Tengerszem étteremben. A család egyik fele ragúlevest másik fele tyúkhúslevest kért, főételnek Barlangász tálat rendeltünk amit 2 személyre ajánlottak, de mi 4-en is jóllaktunk belőle. A barlangász tál tartalma: fűszeres héjas burgonya, reszelt nyers saláta, párolt rizs, burgonya krokett, dijoni mustáros sertéskaraj, szezámmagos bundázott csirkemellcsíkok, sajttal és sonkával töltött sertésborda, roston sült csirkemellfilé. Ebéd után jó volt újra sétálni, a barlangjelzésen úgy 30-40 perc alatt lehet visszaérni Vörös tó-i bejárat parkolójához. Mi útközben a Vörös tó szomszédságában levő Medve szikláknál még beiktattunk egy geoládázást is, ekkor már újra elszomorodott az idő és kezdett esni. Ezt a napot is egy falusétával zártuk, elmenntünk a Kossuth barlang bejáratáig (ez a barlang most technikai okokból zárva volt, de ha látogatható akkor előre be kell jelentkezni, valamint jó kondició és mászóképesség szükséges hozzá).
Még több fotót itt láthattok 🙂
- Vörös tó-i barlangbejárat
- Medve sziklák
- háttérben a Vörös tó
- Kossuth barlang bejáratnál
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: